הסרת כתמים מאבן טבעית

כיצד להסיר כתמים קשים מאבן בבית?

כתמים קשים עלולים להופיע על כל סוגי האבן לרבות במטבח, בפינת האוכל או בחצר ובגינה. במאמר הבא נסביר מה עושים על מנת להתמודד עם כתמים מן הסוג הזה ובאיזה חומרי ניקוי כדאי להשתמש

בחירה נכונה של חומרי ניקוי אבן יכולה לסייע להתמודד גם עם כתמים קשים במיוחד. עם זאת, האופן שבו מבצעים ניקוי אבן טבעית שונה מטבע הדברים מהאופן שבו מבצעים ניקוי של חומרים מלאכותיים וסינתטיים. יתרה על כך, מאוד חשוב להתאים כל פתרון של הסרת כתמים מאבן לסוג חומרי הגלם: שיש, אבן גרניט, וכן הלאה.

כתמים קשים נוצרים באבן טבעית כי זהו חומר בעל רמות ספיגה שונות. המשמעות היא שהאבן בדרך כלל לא מספיק אטומה, לכן חלק מהלכלוך נספג ומשאיר כתמים. עם זאת, מסיר אבן ייעודי אמור לפתור את הבעיה. בנוסף, כדאי לשלב בעת הצורך או לאחר היישום (תלוי כמובן בסוג האבן והעיבוד) שירותי פוליש או ליטוש ריצפה מקצועי כדי להסיר בעדינות את השכבה העליונה ולחשוף שכבה חדשה ומרעננת ועליה להקפיד על טיפול נכון..

מה משפיע על רמת הספיגה?

הדרך להסיר כתמים קשים מאבן בבית היא להתאים את הפתרון לרמת הספיגה. בשביל לעשות את זה, צריך לבדוק מה משפיע על רמת הספיגה. בפועל, רמת הספיגה תלויה גם באבן עצמה וגם בשכבת ההגנה שיש עליה. אם רוצים למשל לצמצם את הסיכוי להופעת כתמים, חשוב למרוח את האבן הטבעית בסילר.

היתרון של סילר בא לידי ביטוי בחדירה עמוקה אל תוך האבן. בזכות יכולת החדירה של סילר, הוא אוטם את האבן ויוצר שכבת הגנה שקופה או הדגשת הגוון בהתאם לבחירת הלקוח. במילים אחרות, זה פתרון אפקטיבי לשמירה על אבן טבעית מפני כתמים– בלי לוותר על המראה הטבעי והמקורי שלה. עם זאת, אם לא כל סוגי האבן הטבעית בבית עברו תהליך ציפוי של סילר אין ברירה אלא להתמקד בניקיון, ולאחריו מומלץ ליישם סילר מתאים

מה מאפיין חומרים של ניקוי אבן טבעית?

החדשות הטובות הן שיש כיום חומרים מתאימים שבהם אפשר להשתמש על מנת לבצע הסרת כתמים מאבן טבעית בצורה מהירה, יעילה ומשתלמת. קודם כל, צריך לבדוק האם אכן מדובר על מסיר אבן טבעית לאחר מכן, צריך לוודא התאמה לדרישות היצרן. יש להימנע מניקוי בחומצת מלח לניקוי אבן טבעית (ובכלל..) , בכל מקרה עדיף להתחיל בבדיקה בפינה מרוחקת ונסתרת. רק אם התוצאות יהיו טובות, אפשר להמשיך לניקוי של כל המשטח.

בכל מקרה, חומרים של ניקוי אבן טבעית מתאפיינים בכך שהם חזקים ופשוטים לתפעול. ברוב סוגי החומרים, הוראות היצרן קובעות שיש למרוח את החומר על גבי האבן הטבעית תוך החדרה שלו פנימה בעזרת מברשת. לאחר מכן ממתינים 20-15 דקות ושוטפים עם מים.

זיהוי

כמה פרמטרים מרכזיים לזיהוי הכתם יכולים להיות: כתם כהה הוא בד"כ מחומר שומני והוא די קל להסרה ברוב המקרים , כתם בהיר הוא בד"כ מאבנית שקלה להסרה או מצריבה של חומר ניקוי שמורכב להסרה ולרוב דורש ליטוש. שליחת תצלום לגורם מקצועי לרוב תעזור באיבחון.

לסיכום, הגנה על אבן טבעית בבית ובחוץ מתחילה במריחה של שכבת סילר מיד לאחר היישום. אם שכבת הסילר כבר לא אפקטיבית או ששוכחים למרוח אותה, צריך לעבור לשלב של ניקוי יסודי ולאחריו ישום סילר כאן, חשוב לבחור מלכתחילה חומרים מתאימים של ניקוי והגנה לאבן טבעית ולהיצמד להנחיות היצרן מבחינת התפעול והיישום.

כתיבת תגובה