סילר שיש

איך לבחור סילר מתאים לפי סוג האבן?

שכבת סילר היא בדיוק מה שאבן צריכה על מנת לקבל הגנה מפני בלאי, שחיקה וכתמים מבלי צורך להתפשר על המראה הטבעי. עם זאת, האפקטיביות של הסילר תלויה במידת ההתאמה של החומר לסוג האבן. אז איך בוחרים את הסילר המתאים לכל סוג של אבן טבעית? הנה המדריך המלא:

בחירה נכונה של סילר איכתי לאבן מגנה עליה לאורך זמן. סילר מסוגל להגן על האבן מבלאי טבעי, למנוע ספיגה של כתמים ולאטום את הנקבוביות ובכך להקל מאד על התחזוקה עם זאת, יש הבדלים בין סוגים שונים של סילר לאבן ולכן חשוב לבחור אותו נכון.

מתי מיישמים סילר?

התזמון הנכון של יישום שכבת סילר כדי להגן על אבן מומלץ מיד לאחר ההתקנה ואחרי הניקיון (לאחר שהמשטח יבש לחלוטין). באבן חדשה, אפשר ליישם את שכבת הסילר לאחר ההתקנה ולאחר ניקוי קל במידת הצורך. באבן קיימת בדרך כלל צריך נקיון יסודי יותר של לכלוך שחדר פנימה, בחומר ניקוי אשר מנקה גם את הנקבוביות הקטנות ובכך מכין את "השטח" לספיגה יעילה יותר של שכבת סילר מתאימה ואפקטיבית.
חשוב לזכור שחומרי הניקוי שבהם משתמשים כדי להתמודד עם כתמים על אבן טבעית עלולים לפגוע בשכבת ההגנה המקורית של הסילר, לכן ההמלצה לא להשתמש בחומרים חומצתיים לניקוי האבן אלא בחומרי ניקוי ייעודיים לאבן טבעית כמו מנקה אבן של AKEMI או חומרי הניקוי של פלור & קאר , במידה ושכבת הסילר נפגמה כתוצאה מהניקוי או בלאי יש ליישם שכבת סילר נוספת אחרי כל ניקיון מאסיבי של הרצפה במידה והשתמשתם בחומרי נקיון אשר הסירו או פגעו בשכבת הסילר הקיימת.

 

לגזור, לשמור וליישם: התאמת סילר לפי סוג האבן

התאמת סילר לסוג האבן מגבירה את האפקטיביות של שכבת ההגנה. הבעיה היא שיש המון סוגים שונים של אבנים טבעיות עם רמת ספיגה או איטום משתנה, לכן אי אפשר לכסות את כל הרשימה. מנגד, מה שכן צריך לעשות זה להתמקד באבנים הנפוצות.

אבן חלילה למשל מגיעה מהאזור הדרומי של הר חברון והיא מתאפיינת בכמות גבוהה יחסית של נקבוביות. עיבודים שונים מאפשרים לשלב אבן חלילה בריצוף פנימי וחיצוני, לרבות באמבטיות ומדרגות, והפתרון המומלץ להגנה עליה הוא סילר מדגיש גוון מט או חצי מבריק של חברת אקמי. במידה ורוצים לשמר את מראה האבן הטבעי הניטראלי\שקוף מומלץ להשתמש בסילר סיל טק 508 או 504 של חברת פלור אנד קאר.
עוד אבן שניתן להגן עליה עם סילר מדגיש גוון מט או חצי מבריק או שקוף מגיעה ממצפה רמון ומכונה "אבן מצפה". זו אבן שאפשר לזהות אותה לפי גידים רבים, כתמי צבע דמויי ענן ושימוש נפוץ גם בריצוף וגם בחיפוי קירות.
הרבה אנשים אשר מעדיפים מראה "מודגש גוון" של האבן מבקשים סילר "מבריק" אשר בדרך כלל פחות מתאים לאבן טבעית במיוחד בריצוף חוץ כי הוא בד"כ מחזיק פחות זמן מסילר מט למשל, וההבדל בגוון בינו לבין סילר מגיש גוון מט בהרבה מקרים לא גדול והשפעות מזג האוויר ניכרות עליו יותר. חלק מבקשים "מראה רטוב" כאשר בשפה המקצועית במראה רטוב בדרך כלל הכוונה למראה "רטוב" ללא ברק אלא מדגיש\מחזק גוון האבן ככל האפשר. ניתן לדמות זאת להרטבה במים את האבן והגוון של האבן מיד לאחר ספיגת המים או לפני שיבשו על האבן ורק איבדו את הברק זה הגוון של מה שנקרא "גוון רטוב", פשוט לזכור שמראה רטוב בדרך כלל הכוונה למחזק גוון ככל האפשר של האבן. באבנים כהות זה יהיה מוחשי יותר באבנים בהירות פחות.

ספציפית עם אבן גירית טבעית שנפוצה בחיפוי רצפות וקירות, ההמלצה של בעלי המקצוע היא להשתמש בסילר איכותי המגן על האבן. למרות שתהליך טבעי של מעט בלאי והתפוררות מאפיין את כל סוגי האבנים, הוא שכיח יותר באבן גירית וסילר איכותי יבטיח שהאבן תחזיק מעמד בגוון יפה לאורך זמן. הבחירה של הסילר נעשית בעיקר לפי 2 פרמטרים. האחד , העדפה של מראה הגימור בידי בעלי הבית, הכוונה האם מעדיפים מראה האבן הטבעי הניטראלי\שקוף או מדגיש גוון מט או חצי מבריק. והשני , התאמה נכונה של הסילר לאבן וכאן תפקידו של בעל המקצוע לקבוע האם מראה הסילר שאותו העדיפו בעלי הבית מתאים לסוג האבן והגימור שבחרו. כמו כן מומלץ תמיד לנסות ולעשות דוגמא לפני החלטה סופית כי כל אבן תתקבל במראה שונה גם עם אותו סוג של סילר.

 

כיצד מיישמים את הסילר?

יישום של הסילר מבוצע על פי הנחיות היצרן ולפי סוג האבן. ההנחיות מופיעות על גבי המוצר עצמו וניתן להתייעץ לגביהן עם בעלי המקצוע של פלור אנד קאר. בדרך כלל ההמלצה למרוח עם מברשת, מטלית מיקרו פייבר או רולר ל"שמן" עם שערות דקות, האחרון (רולר) מקל על המריחה בידי מי שפחות מיומן, מומלץ ליישם 2 שכבות דקות ואחידות ולא שכבה אחת עבה, בכיוון של "שתי וערב" ועם נוצרו "בועות" או משטח לא אחיד ניתן לנגב את עודפי הסילר לפני שהחומר מתייבש .

בנוסף, צריך להפריד בין סילר לבטון שמשולב בשלב האחרון של ליטוש בטון – לבין סילר לשיש במטבח או סילר לאיטום אבן בחיפוי חיצוני או סילר לאבן קיסר בכל מקרה, התייעצות עם בעלי מקצוע יכולה לסייע להחלטה בין הסילרים השונים. באותה הזדמנות, אפשר גם לברר על מפרט מתאים של ניקוי וסילר לפורצלן (בעיקר לפורצלן אנטי סליפ או קרמיקה ישנה) כדי לשמור על המראה הטבעי שלו בלי להתפשר על שכבת ההגנה והאיטום.
לייעוץ נוסף ניתן לפנות לשרות לקוחות של פלור אנד קאר.

כתיבת תגובה